Logo cz pl eu barevne
Jelikož se nezadržitelně blíží Vánoce, na poslední společné česko-polské vaření jsme si pro vás připravili tradiční české vánoční jídlo - bramborový salát a řízek. Když se řízky smažily, vonělo to tak, že se na jídlo zastavili i kolemjdoucí čert, Mikuláš a anděl a za odměnu předali dětem za písničku balíčky s dobrotami. Pro děti jsme také připravili voňavé perníčky, které si tu mohly ozdobit dle vlastní fantazie. Když ale vrátíme k tomu salátu a řízku, věděli jste, že tohle jídlo na polském vánočním stole nenajdete? Tradiční polská štědrovečerní večeře zahrnuje až dvanáct chodů, od polévky přes různá rybí jídla až po sladkosti. Úvodní polévkou bývá červený boršč - řepný kvas a řepný vývar bez masa, často podávaný s malými těstovinami ("oušky"). Na stole zpravidla nechybí kapr, podávaný nejčastěji s omáčkou a rozinkami nebo zelím, brambory a houbami. Dalšími chody bývají gołąbki (zelné závitky, které jsme tu mohli v rámci vaření také ochutnat) s pohankovou kaši a oblíbené pirohy s různou náplní (nejčastěji maso, zelí). Podává se také sladká pšeničná kaše (kutia) se sušeným ovocem, ořechy, medem, voňavé perníčky, které Poláci pečou místo cukroví, a kompot, který ale není stejný jako náš zavařený, je to spíše nápoj se sušeným ovocem. Jak vidíte - "Stále je co poznávat"! :-)
No a po dobrém jídle a zábavě nechybělo tradiční promítání českých a polských filmů.
Děkujeme za dnešní hojnou účast a těšíme se, že podobné akce se nám v budoucnu podaří ještě zrealizovat!

 

Akce se konala v rámci projektu Stále je co poznávat, reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002923, který je spolufinancován EU prostřednictvím Euroregionu Glacensis.
Promítání a vaření 6 10.12

 

V sobotu 26.11.2022 jsme slavnostně odstartovali adventní období. Kulturní program zahájil koncert Dětského sboru Petrklíč z Letohradu v kostele sv. Jana Křtitele, které doplnilo také vystoupení dětí z místní školy a školky. Zájemci mohli využít možnost mimořádné prohlídky věže kostela nebo si nakoupit dárky na tradičním jarmarku, který se konal v prostorách obecního úřadu. Když se začalo stmívat, společnou koledou jsme rozsvítili stromeček a obecní výzdobu. Nasvícený je i dřevěný betlém, ve kterém zatím chybí Ježíšek. Nebojte, nezapomněli jsme ho nikde ve skladu. Do jesliček bude tradičně umístěn až na Štědrý den. :-)
Všem přejeme klidný adventní čas, hlavně pevné zdraví!
ADVENT

Logo cz pl eu barevne

 

V sobotu 19.11.2022 na nás čekal v Orlickohorském centru bohatý kulturní program. Nejdříve proběhla vernisáž výstavy fotografií, které vzešly z fotosoutěže Fauna a flóra Orlických a Bystřických hor. Účastníci akce si mohli prohlédnout 13 nových fotopláten a 120 fotografií, které budou tvořit trvalo výzdobu společenského sálu. Ze soutěžních fotografií byly také vybrány nejhezčí snímky, ze kterých byl vytvořen nástěnný kalendář na rok 2023. Kdo si ho v sobotu neodnesl domů, může se pro něj zastavit v Infocentru. Pozor, máme omezený počet kusů!

Program pokračoval společným vařením národních jídel. Tentokrát nám uvařila polská jídla paní Jana Smolarz z Lasówky. Ochutnali jsme żurek a tvarožník (sernik). Obojí bylo výtečné! No a nechybělo ani promítání českých a polských filmů. 😊

Na poslední česko-polské setkání Vám zveme 10. prosince 2022, tak nezapomeňte dorazit! 😊

Akce se konala v rámci projektu Stále je co poznávat, reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002923, který je spolufinancován EU prostřednictvím Euroregionu Glacensis.

Vaření a promítání 19.11

Logo cz pl eu barevne

V sobotu 5.11.2022 jsme se opět sešli v Orlickohorském centru, abychom ochutnali tentokrát česká národní jídla - hovězí vývar s játrovou zavářkou a domácími nudličkami a k tomu tažený jablečný štrůdl. Kdo dorazil, rozhodně neprohloupil, protože vše, co náš šikovný místostarosta Karel Vychytil se svou vnučkou Vikčou připravili, bylo naprosto výtečné! A jako obvykle jsme si pustili po dobrém jídle českou komedii a polskou pohádku.

Srdečně Vás zveme na příští setkání, které se uskuteční 19.11.2022. Tentokrát budeme začínat vernisáží fotografií, které nám byly zaslány do soutěže "Fauna a flóra Orlických a Bystřických hor" aneb příroda nezná hranice. Už teď můžeme prozradit, že k vidění bude vybraných 100 snímků.

Akce se konala v rámci projektu Stále je co poznávat, reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002923, který je spolufinancován EU prostřednictvím Euroregionu Glacensis.

 

Vaření a promítání 5.11

Logo cz pl eu barevne

Sobotu 15.10.2022 jsme si parádně užili! Od tří hodin začala v Orlickohorském centru vernisáž výstavy keramických výrobků, které děti během 24 lekcí vytvořily. Mohli jste vidět mističky, hrnečky – válené i vydlabávané, konvičku na čaj, formu na  těsto, krmítko pro ptáčky, třítko na česnek, stojánek na ubrousky, všemožné svícínky, drobné ozdobičky, velikonoční a vánoční dekorace, cedulky a spoustu dalšího. Do nových vitrínek jsme pro ukázku umístili i pár výrobků, které nejsou oglazované a jsou vypáleny jen jednou. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si i prostory keramické dílny, ve které s dětmi pravidelně každou středu tvoříme. Bylo zde k vidění mnoho dalších rozpracovaných výrobků. Od šestnácti hodin jsme se mohli díky manželům Ossowským, kteří vaří i v horské chatě Jagodna, dozvědět, jak se vaří tradiční polský pokrm „gołąbki“ neboli plněné zelné závitky. Připravili jsme závitky plněné mletým masem a rýží a k nim dva druhy omáček – houbovou a lehce pikantní rajskou. S plnými bříšky jsme si pustili českou komedii Deníček moderního fotra, které předcházel animovaný polský seriál Bolek a Lolek. Celou akci skvěle doplnil nový dětský koutek, díky němuž se tu nenudili ani ti nejmenší a v pohodě s námi vydrželi až do „zavíračky“. 😊Příští setkání se uskuteční 5.11.2022, jste srdečně zváni!

Akce se konala v rámci projektu Stále je co poznávat, reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0002923, který je spolufinancován EU prostřednictvím Euroregionu Glacensis.

Vernisáž keramiky 15.10

Ocenění